What is the unit rate for the regular size box of crackers?

Comparing Real World Unit Rates and Costs

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Lucas Foster
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$0.175 per ounce
$1.75 per ounce
$0.17 per ounce
$0.18 per ounce
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the unit rate calculated for a product?
Subtract the weight from the price
Multiply the price by the weight
Divide the price by the weight
Add the price to the weight
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What mathematical property is used to calculate the unit rate?
Associative property
Distributive property
Commutative property
Cross product property
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which size box of crackers has a lower unit rate?
Cannot be determined
Large size
Regular size
Both are the same
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per ounce for the large size box before any coupons?
$0.170 per ounce
$0.175 per ounce
$0.18 per ounce
$0.15 per ounce
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the new unit rate for the regular size box after applying a 50 cent coupon on two boxes?
$0.18 per ounce
$0.15 per ounce
$0.17 per ounce
$0.175 per ounce
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Kelsey pay for two regular size boxes with the coupon?
$3.75
$1.75
$3.50
$3.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Practical Applications of Math Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Dollar Store Shopping Strategies

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Comparing Prices with Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Rate, Ratio, and Unit Rate Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rate and Better Buy Challenge

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Comparisons

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade