What is a unit rate?

Exploring Ratios and Unit Rates in Real-World Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Medium

Aiden Montgomery
Used 114+ times
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A rate that is always more than 100
A rate expressed as a quantity of one
A rate that cannot be simplified
A rate expressed as a quantity of two or more
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many miles can the distance runner travel in one hour?
2 miles
16 miles
8 miles
4 miles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the average number of students per class?
27 students
108 students
4 students
16 students
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many miles per hour is the unit rate of the distance runner?
8 mph
16 mph
4 mph
12 mph
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one pound of jelly beans cost?
$7.00
$14.00
$1.75
$3.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of words per minute for Jose?
158 words
79 words
3 words
237 words
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which brand offers the lower unit cost per bottle?
Brand A
Brand B
Both are the same
Cannot be determined
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Finding Unit Rates with Ratios of Fractions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates in 6th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Constant Rates of Change in 7th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Unit Rates in 6th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates in Mathematics

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Unit Rates and Ratios: A Comprehensive Review

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade