What is the primary focus of the topic discussed in the video?

Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Olivia Brooks
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Understanding fractions
Learning about ratios, rates, and unit rates
Calculating percentages
Solving algebraic equations
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When dealing with money, which term should typically be in the numerator?
Distance
Money
Items
Hours
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Nathan earn per hour?
$8.75
$9.25
$10.00
$7.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Dan earn per hour?
$9.25
$8.75
$10.00
$7.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who earns more per hour, Nathan or Dan?
Nathan
Dan
Cannot be determined
Both earn the same
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Jennifer earn per hour?
$9.25
$8.75
$9.15
$10.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for Buster's food consumption per day?
10.25 ounces
20.5 ounces
7.5 ounces
22.5 ounces
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates for 7th Graders

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Edpuzzle

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Unit Rates and Ratios for 6th Grade

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Unit Rates in Math 7

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Depth

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade