If a car travels at 55 miles per hour, how far will it travel in 1.5 hours?

Exploring Equivalent Ratios and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Liam Anderson
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
27.5 miles
110 miles
82.5 miles
55 miles
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of onions to tomatoes in Elena's salsa recipe?
1:8
1:6
1:10
1:4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which special should Noah choose for his party if he needs 60 burritos?
Ten orders of the 6 burrito special
Eight orders of the 7 burrito special
Six orders of the 10 burrito special
Five orders of the 12 burrito special
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price per burrito for the first special (10 burritos for $12)?
$1.30
$1.20
$1.10
$1.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price per burrito for the second special (6 burritos for $7.50)?
$1.15
$1.25
$1.20
$1.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cost per banana is 50 cents, how much would 7 bananas cost?
$2.50
$3.00
$4.00
$3.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many bananas can you buy with $16.50 if each banana costs 50 cents?
40
35
33
30
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Equivalent Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional Relationships in 8th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Depth

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios, Percentages, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade