What is the first step in writing an equation for a multi-step word problem?

Solving Multi-Step Equations in Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Sophia Harris
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the conclusion statement
Solve the equation
Write a let statement to define your variable
Write the equation
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 200 students attend a concert and each pays $3, how much money is raised from the students?
$300
$200
$600
$900
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
An electrician charges $50 per visit and $100 per hour. If he makes 3 visits and the total charge is $900, how many hours did he work?
6 hours
5 hours
4 hours
3 hours
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the total cost for 6 sandwiches and 6 beverages is $68.10, and each beverage costs $4.50, what is the cost of each sandwich?
$5.85
$6.85
$7.85
$8.85
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Brianna's parents spent $270 on her birthday party for 40 guests. Each guest received a $5 party favor and a cupcake. What is the cost of each cupcake?
$3
$5
$4
$2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the total cost after a discount is $22 for 8 bags of mulch, and each bag had a discount of $0.75, what was the original price per bag?
$2.50
$2.75
$3.00
$3.25
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Mary is 6 years older than her sister Kelly and the sum of their ages is 48, how old is Kelly?
22 years
21 years
23 years
20 years
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Dividing Whole and Mixed Numbers by Fractions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Linear Word Problems Effectively

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Two Variable Linear Inequality Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Two-Digit Multiplication Techniques

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Decimal Multiplication Techniques

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Unit Rates and Ratios for 6th Grade

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade