BUSINESS MATHEMATICS_EXAMINATION_Q2
Passage
•
Mathematics
•
11th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Aldius Lopez
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
50 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Read each question carefully and choose the letter of the correct answer. This is the amount deducted from the list price to grant some favor to the buyers. What is this?
Percentage
Discount
Interest
Commission
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bookstore offers a 12% discount on all books. Matt paid Php. 825.75 for a certain book. How much is the discount?
99.99
90.09
99.09
90.90
135.43
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Matt is a teacher and buys those books during the teacher’s day celebration, and gets another 5% if they present their ID. How much is his total discount?
153.432
135.423
135.432
153.423
140.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A retail store plans to increase its sales by offering both discounts and markdowns during different periods of the year. As the business manager, how would you decide when to apply a discount versus a markdown to maximize profit and customer satisfaction?
Apply discounts during regular selling periods to attract more customers and markdowns during clearance to dispose of old stocks.
Apply markdowns first before discounts to maintain product value.
Use discounts only for expensive products and markdowns for cheaper items.
Offer both discounts and markdowns at the same time to quickly sell products.
Avoid both strategies to keep prices stable.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main difference between a net price and a list price?
The list price is the original or quoted price of an item, while the net price is the price after all discounts or deductions are applied.
The net price is always higher than the list price.
The list price is the amount a customer actually pays after discounts.
There is no difference; both mean the same selling price.
Net price includes tax while list price does not.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ana sells fruit shakes in her school canteen. The cost of ingredients and materials for each cup is ₱25. She sells each cup for ₱40. One day, Ana was able to sell 50 cups of fruit shake. How much does Ana sell each cup of fruit shake?
₱20
₱25
₱40
₱50
₱45
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ana sells fruit shakes in her school canteen. The cost of ingredients and materials for each cup is ₱25. She sells each cup for ₱40. One day, Ana was able to sell 50 cups of fruit shake. How much is Ana’s total sales for the day?
₱2,000.00
₱20,000.00
₱2,000,000.00
₱1,250.00
₱750.00
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
50 questions
BGCSE Paper 1 - 2014
Quiz
•
10th - 11th Grade
50 questions
Precal 7.1 exponents and logarithms mental math
Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
AP Stats Review Questions
Quiz
•
10th - 12th Grade
50 questions
ASAS MATEMATIK TAHAP 2
Quiz
•
KG - University
50 questions
Equations of parallel and perpendicular
Quiz
•
9th - 12th Grade
53 questions
solving 2 step equations
Quiz
•
10th - 12th Grade
50 questions
Frequency Distribution
Quiz
•
10th - 12th Grade
50 questions
Mock-Math-Mar-2025
Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
34 questions
Geometric Terms
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Proportional Relationships And Constant Of Proportionality
Quiz
•
7th - 12th Grade
15 questions
Identify Triangle Congruence Criteria
Quiz
•
9th - 12th Grade
13 questions
Reading And Writing Numerical Expression
Quiz
•
6th - 12th Grade
56 questions
CCG 2.2.3 Area
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
SSS/SAS
Quiz
•
9th - 12th Grade
17 questions
Triangle Congruence Theorems
Quiz
•
9th - 11th Grade
15 questions
Analyze Triangle Congruence Conditions
Quiz
•
9th - 12th Grade
