Grade 6 Mathematics—Released Form 1-15

Grade 6 Mathematics—Released Form 1-15

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

9 Qs

ASAS NOMBOR

ASAS NOMBOR

6th - 7th Grade

12 Qs

Ratio Jedi

Ratio Jedi

6th - 7th Grade

11 Qs

Dividing Fractions Word Problems

Dividing Fractions Word Problems

6th Grade

10 Qs

Dividing Fractions & Mixed Numbers

Dividing Fractions & Mixed Numbers

6th Grade

11 Qs

Fraction Operations

Fraction Operations

6th - 8th Grade

13 Qs

Divide Fractions and Mixed Numbers (word problems)

Divide Fractions and Mixed Numbers (word problems)

6th Grade

10 Qs

Divide decimals by power of ten

Divide decimals by power of ten

4th - 6th Grade

10 Qs

Grade 6 Mathematics—Released Form 1-15

Grade 6 Mathematics—Released Form 1-15

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Vyanne Fisher

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3/7

1/7

3/343

1/343

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which choice shows a set of data that could be represented by the box plot shown below?

A. 1, 3, 5, 6, 7, 7, 8, 13, 19, 20

B. 1, 3, 5, 6, 6, 8, 13, 14, 19, 20

C. 1, 2, 3, 5, 7, 8, 8, 13, 19, 20

D. 1, 5, 5, 6, 6, 6, 8, 13, 19, 20

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 1/4 lb of onions to make 3 servings of soup. Mark has 1 1/2 lb of onions. How many servings can Mark make?

6 servings

9 servings

12 servings

18 servings

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many pieces that are exactly 1/2 ft long can be made from a board that is 8 1/4 ft long?

16

16 1/2

17

17 1/2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4.75

5.75

3.75

4.25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the product of 2.52 and 3.4?

8.568

7.568

9.568

6.568

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. Pumpkins cost $1.80 per pound. There are 16 ounces in a pound. How much did Susan’s pumpkin cost?

$3.96

$2.80

$4.50

$3.20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?