What is the ratio of dimes to nickels if there are 10 dimes and 5 nickels?
Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Quizizz Content
Used 14+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
1 to 2
2 to 1
3 to 1
5 to 2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If a car uses 10 gallons of gas to travel 250 miles, what is the unit rate in miles per gallon?
20 miles per gallon
25 miles per gallon
30 miles per gallon
15 miles per gallon
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is a unit rate?
A rate that compares two different units.
A rate in which the unit in the denominator is 1.
A rate that is always greater than 1.
A rate that measures speed only.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate of 15 apples for $3?
$0.10 per apple
$0.15 per apple
$0.20 per apple
$0.25 per apple
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his unit rate in dollars per hour?
$20 per hour
$25 per hour
$30 per hour
$35 per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate if a car travels 300 miles in 5 hours?
50 miles per hour
60 miles per hour
70 miles per hour
80 miles per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Sargento cheese slices cost $2.48 for 10 slices, what is the unit price?
$0.20 per slice
$0.25 per slice
$0.248 per slice
$0.30 per slice
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate/ Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade