In a city, the average cost of electricity is $0.12 per kilowatt-hour. Which graph best represents this relationship?
Proportional Reasoning 7th Grade

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard

Keith Woolridge
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
2.
GRAPHING QUESTION
5 mins • 1 pt
A recipe for trail mix requires 1.5 cups of nuts for every cup of dried fruit. Create a graph to represent y, the number of cups of nuts required for x cups of dried fruit. Select two points on the coordinate grid. A line will connect the points.
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
A family makes homemade pickles. They pack the pickles at a rate of 80 pickles per 5 jars. Which answer choices best represent packing y pickles in x jars at that rate? Select TWO correct answers.
A) y = 16x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A dog eats 1.25 cups of dog food twice a day. Which graph best represents this relationship?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
An online game increases in number of users at a rate of 500 users each day. Which graph best represents the relationship between y, the number of users, and x, the number of days?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A shopper pays $3.95 for 5 pounds of potatoes. What is the price per pound for potatoes?
$0.40
$0.79
$1.05
$1.27
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Imani compared the number of fluid ounces per bottle of sunscreen to the cost of four different brands of sunscreen. The information she gathered is shown in the table. Based on the data in the table, which brand of sunscreen has the greatest cost per fluid ounce?
Brand W
Brand X
Brand Y
Brand Z
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rate of Change from a Table

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Proportional Reasoning: Tables, Equations

Quiz
•
7th Grade - University
8 questions
Pre-Assessment 2

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Linear Relationships

Quiz
•
7th Grade
14 questions
CFA Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
2023 7th Grade Math STAAR Day #2 (14-25)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade