Proportional Reasoning 7th Grade

Proportional Reasoning 7th Grade

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Math Semester Exam A

7th Grade Math Semester Exam A

7th Grade

15 Qs

Day 09: Linear Relationships

Day 09: Linear Relationships

7th Grade

8 Qs

Linear Relationships

Linear Relationships

7th Grade

14 Qs

Unit Rates, constant of proporionality, and Similar Figures SBC

Unit Rates, constant of proporionality, and Similar Figures SBC

7th Grade

12 Qs

Unit 2 LC Extra Practice

Unit 2 LC Extra Practice

7th Grade

12 Qs

Pre-Assessment 2

Pre-Assessment 2

7th Grade

8 Qs

Trial quiz

Trial quiz

7th Grade

10 Qs

7th Grade Unit 1 Lesson 5 Practice

7th Grade Unit 1 Lesson 5 Practice

7th Grade

15 Qs

Proportional Reasoning 7th Grade

Proportional Reasoning 7th Grade

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Keith Woolridge

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In a city, the average cost of electricity is $0.12 per kilowatt-hour. Which graph best represents this relationship?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

GRAPHING QUESTION

5 mins • 1 pt

A recipe for trail mix requires 1.5 cups of nuts for every cup of dried fruit. Create a graph to represent y, the number of cups of nuts required for x cups of dried fruit. Select two points on the coordinate grid. A line will connect the points.

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

A family makes homemade pickles. They pack the pickles at a rate of 80 pickles per 5 jars. Which answer choices best represent packing y pickles in x jars at that rate? Select TWO correct answers.

A) y = 16x

Media Image
Media Image
Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A dog eats 1.25 cups of dog food twice a day. Which graph best represents this relationship?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

An online game increases in number of users at a rate of 500 users each day. Which graph best represents the relationship between y, the number of users, and x, the number of days?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A shopper pays $3.95 for 5 pounds of potatoes. What is the price per pound for potatoes?

$0.40

$0.79

$1.05

$1.27

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Imani compared the number of fluid ounces per bottle of sunscreen to the cost of four different brands of sunscreen. The information she gathered is shown in the table. Based on the data in the table, which brand of sunscreen has the greatest cost per fluid ounce?

Brand W

Brand X

Brand Y

Brand Z

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?