Shopping Money Problem 4/10/25

Shopping Money Problem 4/10/25

Assessment

Flashcard

Mathematics

2nd - 3rd Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a budget?

Back

A budget is a plan that helps you decide how to spend your money.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean to buy something?

Back

To buy something means to give money in exchange for an item or service.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you have $5 and buy a snack for $2, how much money do you have left?

Back

$3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is change in shopping?

Back

Change is the money you get back after paying for something when you give more money than the cost.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost of one item if you know the total cost and the number of items?

Back

You divide the total cost by the number of items.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a dozen eggs cost $3.60, how much does one egg cost?

Back

$0.30

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost if you buy 3 items that each cost $2.99?

Back

$8.97

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?