Grocery Store Math
Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+16
Standards-aligned
Wayground Content
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How do you calculate the total cost of multiple items?
Add the cost of each item individually.
Multiply the cost of one item by the number of items.
Divide the total cost by the number of items.
Subtract the cost of one item from the total cost.
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is subtraction in grocery store math?
Subtraction is adding one amount to another to find the total.
Subtraction is taking away one amount from another to find the difference.
Subtraction is multiplying one amount by another to find the product.
Subtraction is dividing one amount by another to find the quotient.
Tags
CCSS.1.OA.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is a discount?
A fee added to the original price.
A percentage taken off the original price.
A fixed amount added to the original price.
A tax applied to the original price.
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What does 'cost per item' mean?
The total price of multiple items combined.
The price of one single item.
The price of an item after discounts are applied.
The average price of items in a category.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is a receipt?
A document that shows what you bought and how much you paid.
A type of payment method used in stores.
A form of identification for purchases.
A summary of your bank account transactions.
Tags
CCSS.RI.3.10
CCSS.RI.4.10
CCSS.RI.5.10
CCSS.RI.6.4
CCSS.RI.7.4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is a budget?
A plan for how to spend money.
A record of past expenses.
A method for saving money.
A type of investment strategy.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If I have $50 and buy a game for $15.75, how much money will I have left?
$30.25
$34.25
$35.00
$40.00
Tags
CCSS.4.MD.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ai thông minh hơn học sinh lớp 4 :))
Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
Bridges - Unit 6 Review
Quiz
•
3rd Grade
14 questions
Un bon départ - Calcul littéral 5ème
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
Latihan Soal Luas
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Mestre da tabuada
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
POTENCIAÇÃO
Quiz
•
1st - 12th Grade
19 questions
Hipérbola
Quiz
•
1st - 4th Grade
20 questions
Getalle en verhoudings
Quiz
•
3rd Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Area
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Division Facts
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Fractions
Quiz
•
3rd Grade
25 questions
Division Facts
Quiz
•
3rd Grade
18 questions
Multiplication and Division Word Problems
Quiz
•
3rd Grade
30 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
multiplication and division facts
Quiz
•
3rd Grade
17 questions
Multiplication and Division Word Problems
Quiz
•
3rd Grade
