Convert $25 for 5kg of bananas to a rate in its simplest form.

Rates Introduction

Quiz
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Hard
Indianna Chant
Used 1+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
$125/kg
$1/kg
$5/kg
$50/10kg
$50/kg
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
My dog eats on average 63 kg of dog food in 10 weeks. How much food will he eat in 7 weeks?
6.3 kg
441 kg
90 kg
44.1 kg
36 kg
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
10 hours
1.5 hours
15 hours
20 hours
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write as a simplified rate:
36km in 4 hours
36 km/hr
4 km/hr
9 km/hr
40 km/hr
32 km/hr
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Finding Rates of Change

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Salary /Overtime Review

Quiz
•
12th Grade
14 questions
Compare Rate of Changes

Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
Distance, Rate, Time

Quiz
•
9th Grade - University
13 questions
Finding Distance, Rate, and Time

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Rates and Compare Rates Math

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Slope Real World

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Compare Rate of Change Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade