Percent and Rate change

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy

Melissa Greer
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What was the price PER gallon?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
How many pieces are there per ounce?
5 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose ALL CORRECT statements.
*There may be more than 1.
The graph represents the ratio of weight per pound to cost.
At a weight of 8 pounds the cost is about $10.
The unit rate is $4 per pound.
At 9 pounds, the cost will be between $8 and $9.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
45 cups
1/45 cups
1/4 cup
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
Kolton can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Kolton mow per hour?
2 acres/hour
1/2 acres/hour
9/24 acres/hour
2 2/3 acres/hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
Jashon's pet snail can move 3/10 of a meter every 1/12 hour, what is the speed of the snail, in meters per hour?
1/40 m/h
5/18 m/h
1 1/2 m/h
3 3/5 m/h
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rate Complex and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade