Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

untitled

untitled

6th Grade - University

20 Qs

unit rate

unit rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

🔵 NR44A - Classwork - Rates

🔵 NR44A - Classwork - Rates

6th Grade

11 Qs

Compute Unit Rates

Compute Unit Rates

6th Grade - Professional Development

14 Qs

Compute Unit Rate

Compute Unit Rate

6th Grade - Professional Development

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Tiffany Glover

Used 2+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz

Oreos

Chips Ahoy

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$13.30

$6.00

$13.31

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1.00

$0.85

$0.35

$1.10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?

2 blue chairs for $22.78

6 red chairs for $67.80

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50.  What is the unit price?

$2.00

$1.75

$1.50

Not Here

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?