If Velveeta cheese slices cost $3.18 for 12 slices, what is the unit price?
Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
$0.25 per slice
$0.30 per slice
$0.265 per slice
$0.35 per slice
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is a unit rate?
A rate that compares two different units.
A rate in which the unit in the denominator is 1.
A rate that measures speed over time.
A rate that is always greater than one.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is the better deal: Sargento or Velveeta cheese slices?
Sargento is the better deal.
Velveeta is the better deal.
Both are equally good deals.
Neither is a good deal.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the ratio of dimes to nickels if there are 10 dimes and 5 nickels?
1 to 2
2 to 1
3 to 1
5 to 2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate if a car travels 300 miles in 5 hours?
50 miles per hour
60 miles per hour
70 miles per hour
80 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate of 15 apples for $3?
$0.10 per apple
$0.15 per apple
$0.20 per apple
$0.25 per apple
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If a recipe requires 4 cups of flour for 2 loaves of bread, what is the unit rate of flour per loaf?
1 cup of flour per loaf.
2 cups of flour per loaf.
3 cups of flour per loaf.
4 cups of flour per loaf.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
7th Grade Unit Rate/Proportions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade