Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quadratic Equations and Functions

Quadratic Equations and Functions

8th Grade - University

10 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

8th - 9th Grade

14 Qs

Quiz 5.2A, 5.2B

Quiz 5.2A, 5.2B

5th Grade

10 Qs

Topic 2 Test Practice

Topic 2 Test Practice

5th Grade

15 Qs

Solving Two-Step Equations Review

Solving Two-Step Equations Review

7th Grade - University

14 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

11 Qs

6th 5-10 Relate Customary and Metric Units

6th 5-10 Relate Customary and Metric Units

6th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3

Standards-aligned

Created by

Nicola Phillips

Used 10+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Everett purchased seven packs of soccer stickers that each $0.95. How much money did Everett spend on soccer stickers altogether?

$1.02

$6.65

$7.75

$0.14

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Kinley bought six apples for $0.75 each. How much did she pay for all the apples?

$5.00

$4.50

$4.25

$5.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve: 12.5 x 0.14 =

1.75

17.5

0.175

12.64

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve: 2.1 x 14.3 =

3.003

300.3

30.03

31.03

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Henry drinks a total of 1.92 liters of orange juice in 8 days. He drinks the same amount of orange

juice each day. How many liters of orange juice does Henry drink each day?

0.24 liters

15.36 liters

24 liters

2.4 liters

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve: 6 ÷ 0.01 =

60

0.6

0.06

600

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Graham spends $7.86 on 3 cartons of eggs and 1 loaf of bread. The loaf of bread costs $2.19.

How much does each carton of eggs cost?

$2.62

$1.89

$5.67

$21.39

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?