Solving Multi-Step Equations: A 6th Grade Challenge

Solving Multi-Step Equations: A 6th Grade Challenge

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.NS.3 Review - Word Problems

7.NS.3 Review - Word Problems

7th Grade

15 Qs

Ratios, Tables, & Graphs

Ratios, Tables, & Graphs

6th Grade

15 Qs

Ratio Mid Topic Quiz

Ratio Mid Topic Quiz

6th Grade

10 Qs

Solving Multi-Step Equations with Accuracy Checks

Solving Multi-Step Equations with Accuracy Checks

8th Grade - University

10 Qs

Solving Real-Life Linear Equations: Grade 7 Challenges

Solving Real-Life Linear Equations: Grade 7 Challenges

7th Grade - University

10 Qs

Algebra 1: Solve Word Problems with Linear Equations

Algebra 1: Solve Word Problems with Linear Equations

8th Grade - University

10 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

7th grade Ratios and Proportions

7th grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Solving Multi-Step Equations: A 6th Grade Challenge

Solving Multi-Step Equations: A 6th Grade Challenge

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has 3 times as many apples as John. If John has x apples and together they have 48 apples, how many apples does John have?

20

16

8

12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $15. If you buy 4 books and pay with a $100 bill, how much change will you receive?

$30

$25

$40

$50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom is 5 years older than his sister. If his sister is y years old and together they are 25 years old, how old is Tom?

10

12

20

15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A rectangle has a length that is 4 meters longer than its width. If the width is w meters and the perimeter is 28 meters, what is the width?

7

4

5

6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah bought 3 packs of stickers and 2 packs of markers for a total of $20. If each pack of stickers costs $4, how much does each pack of markers cost?

$8

$6

$2

$4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a class, the number of boys is twice the number of girls. If there are g girls and a total of 36 students, how many boys are there?

24

18

12

30

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pizza place sells a large pizza for $12 and a medium pizza for $8. If you buy 2 large pizzas and x medium pizzas for a total of $40, how many medium pizzas did you buy?

4

3

1

2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?