Isolating Variables: Solving Equations for 7th Graders

Isolating Variables: Solving Equations for 7th Graders

7th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion tables

Proportion tables

7th Grade

11 Qs

Identifying Variables and Constants in Algebra Problems

Identifying Variables and Constants in Algebra Problems

6th Grade - University

10 Qs

Solving Word Problems with Multi-Step Equations

Solving Word Problems with Multi-Step Equations

7th Grade - University

10 Qs

Solving Systems - Applications

Solving Systems - Applications

10th - 11th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

8th Grade

12 Qs

Applications of Systems 9/30/24

Applications of Systems 9/30/24

9th - 12th Grade

10 Qs

solving proportions

solving proportions

6th - 10th Grade

12 Qs

Puentes Unit 3A Fun Times

Puentes Unit 3A Fun Times

7th Grade

13 Qs

Isolating Variables: Solving Equations for 7th Graders

Isolating Variables: Solving Equations for 7th Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells pencils for $x each and erasers for $2 less than the price of a pencil. If you buy 5 pencils and 3 erasers for $20, what is the price of one pencil?

4.00

5.75

2.50

3.25

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has $x and her brother has $10 more than her. Together, they have $50. How much money does Maria have?

20

30

25

15

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires $x cups of flour and $3 less than that in sugar. If the total amount of flour and sugar used is 9 cups, how much flour is needed?

4 cups

5 cups

3 cups

6 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car rental company charges $x per day and $10 for insurance. If a customer pays $70 for 3 days, what is the daily rental rate?

15

20

30

25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener has $x plants and buys 4 more. If he now has 12 plants, how many plants did he start with?

14

10

6

8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $x and a magazine costs $3 less than the book. If you buy 2 books and 3 magazines for $30, what is the cost of one book?

7.8

10

8.2

5.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a game, player A scores $x points and player B scores $5 more than player A. If their total score is 45 points, how many points did player A score?

30

20

25

15

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A concert ticket costs $x and a VIP pass costs $15 more. If you buy 2 tickets and 1 VIP pass for $85, what is the price of one ticket?

20.00

25.00

30.00

23.33

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer has $x chickens and buys 6 more. If he now has 30 chickens, how many did he start with?

20

24

18

12