Money Matters: Comparing Prices and Solving Equations

Money Matters: Comparing Prices and Solving Equations

2nd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Decimals by Single Digit Whole Number

Dividing Decimals by Single Digit Whole Number

5th Grade

10 Qs

Percent Applications

Percent Applications

7th Grade

15 Qs

Money: Finding change received

Money: Finding change received

4th Grade

10 Qs

Multiplying Whole Numbers and Decimals (Topic 3)

Multiplying Whole Numbers and Decimals (Topic 3)

5th Grade

10 Qs

5.5 Decimal Word Problems

5.5 Decimal Word Problems

5th Grade

10 Qs

Estimating Decimal Costs and Differences in Daily Life

Estimating Decimal Costs and Differences in Daily Life

4th Grade - University

10 Qs

Mathematics - Money $

Mathematics - Money $

3rd Grade

15 Qs

2nd Grade Money Word Problems: Dollars and Cents Fun!

2nd Grade Money Word Problems: Dollars and Cents Fun!

2nd Grade - University

10 Qs

Money Matters: Comparing Prices and Solving Equations

Money Matters: Comparing Prices and Solving Equations

Assessment

Quiz

English, Mathematics

2nd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily has $0.75. She wants to buy a toy that costs $1.00. How much more money does she need?

$1.00

$0.25

$0.50

$0.10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom has $0.50 and wants to buy a candy bar for $0.65. How much more money does he need?

$0.25

$0.15

$0.20

$0.10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A notebook costs $0.90 and a pencil costs $0.30. How much do they cost together?

$1.00

$1.20

$0.60

$1.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah has $1.00. She buys a sticker for $0.40. How much money does she have left?

$0.40

$1.00

$0.80

$0.60

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A toy car costs $0.80 and a toy truck costs $0.70. Which one is cheaper and by how much?

The toy truck is cheaper by $0.20.

The toy car is cheaper by $0.10.

The toy truck is cheaper by $0.10.

Both toys cost the same.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ben has $0.60. He wants to buy a book for $0.50. How much money will he have left after buying the book?

$0.30

$0.50

$0.20

$0.10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of gum costs $0.45. If you buy 2 packs, how much will it cost in total?

$0.90

$0.75

$1.00

$1.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?