Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percent Application Review

Percent Application Review

7th Grade

15 Qs

5.3 Coupons Quizizz

5.3 Coupons Quizizz

10th Grade

10 Qs

Money Multiplication Word Problems Quiz

Money Multiplication Word Problems Quiz

5th Grade

10 Qs

Decimal Word Problems (VA SOL 6.5c)

Decimal Word Problems (VA SOL 6.5c)

5th - 6th Grade

15 Qs

Making Change

Making Change

9th - 12th Grade

10 Qs

Step Functions Practice

Step Functions Practice

9th - 11th Grade

15 Qs

Adding & Subtracting Decimals Word Problems

Adding & Subtracting Decimals Word Problems

5th Grade

14 Qs

Cycle 17 - Cars

Cycle 17 - Cars

9th - 12th Grade

9 Qs

Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Sarah bought 3/4 of a pound of strawberries for $2.50 per pound. How much did she spend on strawberries?

$1.50

$3.00

$2.25

1.875

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. A toy costs $15. If a store has a sale of 1/3 off the price, how much will the toy cost after the discount?

$5

$10

$12

$8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3. A recipe calls for 2/5 of a cup of sugar. If sugar costs $4 per cup, how much will the sugar cost for the recipe?

$0.80

$2.00

$3.20

$1.60

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. John bought 2/3 of a pizza for $12. How much did he pay per slice if the pizza has 8 slices?

$1.50

$3.00

$2.00

$2.25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. A pack of markers costs $6. If you buy 1/2 of a pack, how much do you pay?

$3

$5

$4

$2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. Emily spent $18 on 3/4 of a gallon of paint. What is the price per gallon of paint?

$20

$24

$30

$15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7. A book costs $20. If you buy 1/4 of the book, how much do you pay?

$10

$15

$5

$2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?