Maria has 15 apples. She gives some to her friend and now has 7 apples left. How many apples did she give away?
Solving Two-Step Equations: Find the Unknowns!

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
10
12
8
5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $12. If you have $5, how much more money do you need to buy the book?
$3
$7
$5
$10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom has twice as many marbles as Jerry. If Jerry has 8 marbles, how many marbles does Tom have?
20
10
12
16
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box contains some chocolates. If you take away 6 chocolates, there are 14 left. How many chocolates were in the box originally?
20
16
22
18
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lily bought 3 packs of stickers. Each pack has the same number of stickers. If she has 24 stickers in total, how many stickers are in each pack?
6
10
12
8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farmer has 50 apples. He sells some and has 30 apples left. How many apples did he sell?
15
20
10
25
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 4 notebooks is $20. How much does each notebook cost?
$5
$15
$10
$2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Three-Digit Change Problems: Estimating Sums & Differences

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Mastering Double Digit Addition & Subtraction Fun!

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
Estimating Sums and Differences: Fun with Math!

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
Solving Systems of Equations: Real-World Scenarios

Quiz
•
8th Grade - University
12 questions
Word Problems Missing Information

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
Real-World Expressions: Set Up and Solve Equations

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
3rd Grade Math: Multiplication & Division Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Exploring Arrays: Multiply 3 by 2 in Real Life!

Quiz
•
1st Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade