Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Unit Rates, Proportions

Rates, Unit Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

5th - 6th Grade

10 Qs

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Exploring Ratios and Rates: A 6th Grade Challenge

Exploring Ratios and Rates: A 6th Grade Challenge

6th Grade - University

10 Qs

Unit 4 Review

Unit 4 Review

7th Grade

10 Qs

Rate and Unit Rate Problem Solving for Grade 6

Rate and Unit Rate Problem Solving for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Decimal Division: Real-Life Problem Solving for 5th Graders

Decimal Division: Real-Life Problem Solving for 5th Graders

5th Grade - University

10 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?

80 miles per hour

60 miles per hour

70 miles per hour

50 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe calls for 3 cups of flour to make 12 cookies, how many cups of flour are needed to make 30 cookies?

7.5 cups

4.5 cups

10 cups

5 cups

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 5 apples for $2. What is the cost of one apple?

$1.00

$0.40

$0.50

$0.25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a bike can travel 15 miles in 1 hour, how far can it travel in 3 hours at the same rate?

30 miles

45 miles

75 miles

60 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A class has 24 students, and the ratio of boys to girls is 2:1. How many girls are in the class?

10

8

12

6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car uses 10 gallons of gas to travel 250 miles, what is the unit rate of miles per gallon?

15 miles per gallon

20 miles per gallon

30 miles per gallon

25 miles per gallon

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 4 cups of sugar for every 6 cups of flour. What is the ratio of sugar to flour?

4:5

3:4

2:3

1:2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?