A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Unit Rate Mastery: Solve Rate Challenges for Grade 6

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
75 miles per hour
60 miles per hour
45 miles per hour
90 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 4 cups of flour to make 12 cookies, how many cups of flour are needed for 1 cookie?
2/3 cup
1/2 cup
1 cup
1/3 cup
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A cyclist rides 45 miles in 2 hours. How many miles does the cyclist ride in 1 hour?
20 miles
22.5 miles
25 miles
30 miles
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 pounds of apples for $10. What is the cost per pound of apples?
$3 per pound
$2 per pound
$1 per pound
$5 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a train travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
60 miles per hour
50 miles per hour
70 miles per hour
80 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 300 toys in 5 hours. How many toys does it produce in 1 hour?
50
60
100
75
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes a 10-kilometer race in 50 minutes. What is the runner's speed in kilometers per hour?
12 km/h
15 km/h
10 km/h
8 km/h
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
10 questions
2016 SOL 6.12 Applying Ratios/Proportional reasoning

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate/ Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate from Graphs

Quiz
•
7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade