Sarah has 12 apples. She gives away some apples to her friend. If she has 8 apples left, how many apples did she give away?
Grade 6 Math: One-Step & Two-Step Word Problems

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
10
2
4
6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15. If you have $20, how much money will you have left after buying the book?
$8
$5
$0
$10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom has 5 more than twice the number of marbles that Jerry has. If Jerry has 6 marbles, how many marbles does Tom have?
20
17
14
12
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box contains 24 chocolates. If you eat 4 chocolates, how many chocolates are left in the box?
10
20
24
16
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lisa bought 3 packs of stickers. Each pack contains 10 stickers. If she gives away 5 stickers, how many stickers does she have now?
25
15
30
20
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 4 notebooks is $12. How much does each notebook cost?
$2
$3
$4
$5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farmer has 30 chickens. He sells some chickens and now has 22 left. How many chickens did he sell?
5
15
10
8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Two-Step Word Problems: Math Fun for Grade 2!

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
Fun with One-Step Multiplication Problems for Grade 1

Quiz
•
1st Grade - University
10 questions
One-Step Equations: Real-Life Problem Solving for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Real-Life Unknowns: Solve One & Two-Step Equations

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Real-Life Multiplication: Solve Fun Word Problems!

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
Finding Unknowns in Everyday Word Problems for Grade 5

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Division, Multiplication, Addition & Subtraction

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Mastering One-Step & Two-Step Equations in Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Final Exam Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade
64 questions
ELA 6 Final Quizizz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Figurative Language

Quiz
•
4th - 7th Grade