Cost Estimation and Ratio Conversions Challenge for Grade 5

Cost Estimation and Ratio Conversions Challenge for Grade 5

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Multiplication: Estimation & Models Challenge

Decimal Multiplication: Estimation & Models Challenge

5th Grade - University

10 Qs

DMS Ratios & Proportions

DMS Ratios & Proportions

6th - 9th Grade

10 Qs

5.3G - Dividing Decimals Word Problems

5.3G - Dividing Decimals Word Problems

5th Grade

15 Qs

Proportions Solving simple word problems--

Proportions Solving simple word problems--

8th Grade

10 Qs

Mastering Decimal Multiplication in Real-Life Scenarios

Mastering Decimal Multiplication in Real-Life Scenarios

5th Grade - University

10 Qs

Mark Up and Mark Down Review

Mark Up and Mark Down Review

7th Grade

10 Qs

Decimal Multiplication: Solve Real-World Problems!

Decimal Multiplication: Solve Real-World Problems!

5th Grade - University

10 Qs

Mastering Decimal Multiplication in Real-Life Scenarios

Mastering Decimal Multiplication in Real-Life Scenarios

5th Grade - University

10 Qs

Cost Estimation and Ratio Conversions Challenge for Grade 5

Cost Estimation and Ratio Conversions Challenge for Grade 5

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Sarah bought 3 meters of ribbon for $12. How much would 5 meters cost if the price stays the same?

$30

$25

$20

$15

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. A recipe requires 2 liters of milk. If 1 liter costs $1.50, how much will the milk cost for the recipe?

$3.00

$2.00

$4.50

$1.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3. A toy costs $15 for 2 pieces. How much would it cost for 5 pieces?

$45.00

$25.00

$30.00

$37.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. If 1 gallon of paint covers 400 square feet and costs $25, how much would it cost to cover 800 square feet?

$100

$50

$25

$75

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. A car rental company charges $30 per day. If you rent a car for 4 days, what will be the total cost?

$150

$90

$100

$120

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. A bag of flour weighs 2 kilograms and costs $4. How much would 5 kilograms of flour cost?

$12

$10

$8

$6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7. If 3 pounds of apples cost $6, how much would 10 pounds cost?

$15

$12

$20

$25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?