Real-Life Linear Equations: Identify Variables & Translate

Quiz
•
English, Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car rental company charges a flat fee of $30 plus $0.20 per mile driven. Write an equation in standard form to represent the total cost (C) of renting a car for x miles driven.
C = 0.20x - 30
20x - C + 3000 = 0
C = 30 + 0.20x
C = 30x + 0.20
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria is saving money to buy a new bike. She saves $15 each week. If she starts with $50, write an equation in standard form to represent the total amount of money (M) she has after w weeks.
15w + M = 50
M = 15w + 50
M - 15w = 50
15w - M = -50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farmer has a total of 120 animals, consisting of cows and chickens. If each cow has 4 legs and each chicken has 2 legs, write an equation in standard form to represent the total number of legs (L) in terms of the number of cows (c) and chickens (h).
2c + 4h = L
3c + 3h = L
5c + h = L
4c + 2h = L
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bookstore sells novels for $12 each and magazines for $5 each. If the total sales amount to $300 from selling 30 items, write an equation in standard form to represent the relationship between novels (n) and magazines (m).
10n + 2m = 300
7n + 5m = 300
6n + 4m = 300
5n + 7m = 300
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gym charges a monthly fee of $25 plus $10 for each class attended. If a member pays a total of $85 in a month, write an equation in standard form to represent the number of classes (c) attended by the member.
20c + 25 = 85
10c + 15 = 85
5c + 25 = 85
10c + 25 = 85
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A local bakery sells cupcakes for $3 each and cookies for $2 each. If they sold a total of 100 items for $240, write an equation in standard form to represent the relationship between cupcakes (c) and cookies (k).
2c + 3k = 240
4c + k = 100
c + 2k = 240
3c + 2k = 240
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A concert hall has 500 seats. If adult tickets cost $20 and child tickets cost $10, and the total revenue from ticket sales is $8000, write an equation in standard form to represent the number of adult tickets (a) and child tickets (c).
a + c = 500, 2a + c = 800
a + c = 400, 2a + c = 600
a + c = 600, 2a + c = 1000
a + c = 500, 2a + c = 1000
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gardener is planting flowers in a rectangular garden. The length of the garden is twice the width. If the total area of the garden is 200 square feet, write an equation in standard form to represent the relationship between length (l) and width (w).
w^2 + 200 = l
2w^2 - 200 = 0
l + w = 200
l - 2w = 0
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A company produces two types of gadgets: Type A and Type B. Type A costs $50 to produce and Type B costs $30. If the company has a budget of $3000 and wants to produce a total of 100 gadgets, write an equation in standard form to represent the number of Type A gadgets (a) and Type B gadgets (b).
a + b = 80; 50a + 30b = 2000
a + b = 100; 50a + 20b = 3000
a + b = 150; 50a + 30b = 2500
a + b = 100; 50a + 30b = 3000
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Mengenal Bentuk Aljabar

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Identifying Variables and Writing Equations for Real-Life Scenarios

Quiz
•
8th Grade - University
9 questions
Mastering Standard Form: Graphing Linear Equations

Quiz
•
8th Grade - University
9 questions
Mastering Standard Form: Real-Life Linear Equations

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Solving Linear Word Problems: Graphing & Analysis

Quiz
•
8th Grade - University
14 questions
Set Up Systems of Equations

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Writing Linear Equations and Identifying Slopes in Real Life

Quiz
•
7th Grade - University
9 questions
Writing Linear Equations in Standard Form

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade