Mastering Decimals: Multiply & Divide in Real Life

Mastering Decimals: Multiply & Divide in Real Life

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

7th Grade

15 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

15 Qs

CMS 6th Module 2 Review

CMS 6th Module 2 Review

6th Grade

14 Qs

RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Translate and Solve Linear Word Problems for Grade 6

Translate and Solve Linear Word Problems for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Estimating with Decimals: Real-Life Math Challenges

Estimating with Decimals: Real-Life Math Challenges

5th Grade - University

10 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

11 Qs

Mastering Decimals: Multiply & Divide in Real Life

Mastering Decimals: Multiply & Divide in Real Life

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a pack of gum for $1.25. If you buy 4 packs, how much do you spend in total?

$5.00

$3.75

$6.25

$4.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have $10.50 and want to buy pencils that cost $0.75 each. How many pencils can you buy?

14

12

16

10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 2.5 cups of flour. If you want to make half the recipe, how many cups of flour do you need?

1.25 cups of flour

3 cups of flour

2 cups of flour

1 cup of flour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 15.6 miles on 0.4 gallons of gas. How many miles can it travel on 1 gallon of gas?

30 miles

45 miles

39 miles

25 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You bought 3.2 pounds of apples for $2.40. What is the cost per pound of apples?

$1.20

$0.75

$1.00

$0.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12.99. If you have a coupon for 20% off, how much will you pay for the book?

9.99

10.39

8.99

11.99

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You run 2.5 miles each day. How many miles do you run in 7 days?

20 miles

10 miles

15 miles

17.5 miles

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?