Decimal Word Problems: Adding and Subtracting Fun!

Decimal Word Problems: Adding and Subtracting Fun!

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Tax, Tip, & Discounts

Tax, Tip, & Discounts

6th - 8th Grade

15 Qs

5.NBT.7 Word Problems

5.NBT.7 Word Problems

5th Grade

15 Qs

Making Change

Making Change

9th - 12th Grade

10 Qs

Percent Markup-Markdown (Increase-Decrease)

Percent Markup-Markdown (Increase-Decrease)

7th Grade

10 Qs

Tax/Tip/Discount/MarkUp/Commission Quiz

Tax/Tip/Discount/MarkUp/Commission Quiz

6th - 7th Grade

12 Qs

Discount

Discount

6th - 7th Grade

10 Qs

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Discount, Sale Price, and Tax

Discount, Sale Price, and Tax

7th Grade

15 Qs

Decimal Word Problems: Adding and Subtracting Fun!

Decimal Word Problems: Adding and Subtracting Fun!

Assessment

Quiz

English, Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily bought a toy for $12.75 and a book for $8.50. How much did she spend in total?

$19.25

$20.00

21.25

$22.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom has $15.60. He buys a snack for $3.25. How much money does he have left?

$13.50

$12.35

$10.35

$11.25

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle of juice costs $2.45 and a sandwich costs $5.30. What is the total cost of both items?

$8.00

$6.75

$5.50

$7.75

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah had $20.00. She spent $7.85 on a game. How much money does she have now?

$12.15

$7.85

$15.00

$10.15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pencil costs $1.20 and an eraser costs $0.75. How much do they cost together?

$2.00

$1.50

$2.25

$1.95

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mark had $30.00. He bought a video game for $24.99. How much does he have remaining?

$24.99

$5.01

$15.99

$10.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of gum costs $1.50 and a candy bar costs $2.25. What is the total cost of both?

$3.75

$3.00

$4.00

$2.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?