A store sells a toy for $12.75 and a book for $8.50. How much do they cost together?
Real-Life Decimal Problems: Adding and Multiplying Decimals

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$22.50
$20.00
$21.25
$19.25
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have $50.00 and you buy a video game for $29.99, how much money will you have left?
$20.01
$25.99
$30.00
$15.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2.5 cups of flour. If you want to make half the recipe, how much flour do you need?
1 cup of flour
3 cups of flour
2 cups of flour
1.25 cups of flour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 3.6 pounds of apples at $2.50 per pound. How much did you spend on apples?
$7.50
$10.50
$8.00
$9.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 15.75 miles on a gallon of gas. If you drive 4 gallons, how many miles will you travel?
75 miles
63 miles
45 miles
50 miles
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have $45.60 and you want to buy 3 notebooks that cost $3.75 each. How much money will you have left after the purchase?
$30.85
$40.00
$25.50
$34.35
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pizza costs $14.99 and you tip the delivery person $2.25. What is the total amount you spent on the pizza?
15.99
18.50
17.24
16.75
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Speed, Distance and Time

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Proportions and Conversions worded problems

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Real-World Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Multiplication for Grade 5 Students

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Division & Multi-Step Word Problems for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Solving Linear Word Problems: Check Your Solutions!

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Multiplying for Solutions: Fun with Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade