Estimating Costs and Quantities with Rational Numbers

Estimating Costs and Quantities with Rational Numbers

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Fractions

Dividing Fractions

5th - 6th Grade

15 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

10 Qs

Multiply & Divide Decimals

Multiply & Divide Decimals

6th Grade

15 Qs

Unit 4 Wrap Up Test Review

Unit 4 Wrap Up Test Review

7th Grade

10 Qs

Fraction Fun: Mixed Numbers & Division Challenges

Fraction Fun: Mixed Numbers & Division Challenges

5th Grade - University

10 Qs

Decimal Word Problems- All Operations

Decimal Word Problems- All Operations

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Candy Quiz

Candy Quiz

4th - 12th Grade

10 Qs

Estimating Costs and Quantities with Rational Numbers

Estimating Costs and Quantities with Rational Numbers

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2.5 cups of flour. If you want to make half the recipe, how many cups of flour do you need?

2 cups

1.25 cups

1 cup

3 cups

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a pack of 3 notebooks for $4.50. How much would 5 packs cost?

$18.00

$15.00

$22.50

$30.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You jogged 3.2 miles on Monday and 2.5 miles on Tuesday. How many miles did you jog in total?

6.0 miles

5.7 miles

5.0 miles

4.5 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 15.6 miles on 0.4 gallons of gas. How many miles can it travel on 1 gallon of gas?

30 miles

39 miles

25 miles

45 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You bought 2.75 pounds of apples and 1.5 pounds of bananas. How many pounds of fruit did you buy in total?

4.0 pounds

3.5 pounds

5.0 pounds

4.25 pounds

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12.99, and you have a coupon for $3.00 off. How much will you pay for the book?

$10.99

$8.99

$12.00

$9.99

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You read 1.5 chapters of a book on Monday and 2.25 chapters on Tuesday. How many chapters did you read in total?

4 chapters

2 chapters

5 chapters

3.75 chapters

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?