Mastering Multiplication: Real-Life Scenarios for Grade 3

Mastering Multiplication: Real-Life Scenarios for Grade 3

3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Word Problems: Adding Decimals for Grade 3

Real-Life Word Problems: Adding Decimals for Grade 3

3rd Grade - University

10 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

11th Grade

12 Qs

Mastering Multi-Step Decimal Problems for Grade 5

Mastering Multi-Step Decimal Problems for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Solving Real-World Two-Step Equations for 7th Graders

Solving Real-World Two-Step Equations for 7th Graders

7th Grade - University

10 Qs

Mastering Multi-Step Decimal Problems: Grade 5 Challenge

Mastering Multi-Step Decimal Problems: Grade 5 Challenge

5th Grade - University

10 Qs

7th Grade Variables and Expressions Challenge Quiz

7th Grade Variables and Expressions Challenge Quiz

7th Grade - University

10 Qs

DW 1.3b Word Problems

DW 1.3b Word Problems

9th Grade

10 Qs

Adding and Subtracting Decimals Quiz

Adding and Subtracting Decimals Quiz

6th Grade

15 Qs

Mastering Multiplication: Real-Life Scenarios for Grade 3

Mastering Multiplication: Real-Life Scenarios for Grade 3

Assessment

Quiz

English, Mathematics

3rd Grade

Easy

CCSS
3.OA.A.3, 1.NBT.A.1, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a pack of pencils costs $10, how much do 5 packs cost?

$40

$60

$30

$50

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box contains 10 chocolates. How much do 7 boxes contain?

30

50

100

70

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If one book costs $20, how much do 4 books cost?

$40

$80

$60

$100

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer has 10 rows of corn, and each row has 10 plants. How many plants are there in total?

100

90

80

110

Tags

CCSS.1.NBT.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a toy costs $30, how much do 3 toys cost?

$120

$90

$60

$100

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 10 students in each class. If there are 6 classes, how many students are there in total?

70

80

50

60

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car can travel 10 miles on 1 gallon of gas. How far can it travel on 5 gallons?

60 miles

30 miles

40 miles

50 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?