Exploring Ratios and Unit Rates: A Grade 6 Quiz

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?
3:2
4:5
1:2
2:3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate of miles per hour?
75 miles per hour
50 miles per hour
30 miles per hour
100 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a class, the ratio of boys to girls is 4:5. If there are 20 boys, how many girls are there?
25
15
30
20
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A fruit stand sells apples at a rate of $2 for 3 apples. What is the cost of 1 apple?
$2.00
$0.67
$0.50
$1.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 1/2 cup of oil for every 2 cups of flour. What is the ratio of oil to flour?
2:5
1:3
1:2
1:4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist rides 60 miles in 2 hours, what is the cyclist's speed in miles per hour?
50 miles per hour
20 miles per hour
40 miles per hour
30 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a school, the ratio of teachers to students is 1:15. If there are 30 teachers, how many students are there?
450
600
4500
300
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Multiply & Divide Decimals

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratios/Rates/Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Dividing Fractions + Word Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade