Real-Life Decimal Division: Word Problems for Grade 5

Real-Life Decimal Division: Word Problems for Grade 5

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Applying Ratios and Rates Review

Applying Ratios and Rates Review

6th Grade

15 Qs

Real-Life Decimal Division: A Reasonableness Challenge

Real-Life Decimal Division: A Reasonableness Challenge

5th Grade - University

10 Qs

DMS Ratios & Proportions

DMS Ratios & Proportions

6th - 9th Grade

10 Qs

Rounding Decimal Numbers

Rounding Decimal Numbers

5th Grade

10 Qs

Measurement Conversion with Dimensional Analysis

Measurement Conversion with Dimensional Analysis

9th Grade - University

15 Qs

Choose the Measurement

Choose the Measurement

4th - 6th Grade

15 Qs

Measurement Conversion Quiz

Measurement Conversion Quiz

7th Grade

15 Qs

Measurement Conversions 6.RP.3

Measurement Conversions 6.RP.3

6th Grade

12 Qs

Real-Life Decimal Division: Word Problems for Grade 5

Real-Life Decimal Division: Word Problems for Grade 5

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2.5 cups of flour. If you want to make half of the recipe, how many cups of flour do you need?

3 cups

1.25 cups

1 cup

2 cups

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 1.2 miles on 0.3 gallons of gas. How many miles can it travel on 1 gallon of gas?

2 miles

5 miles

3 miles

4 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have 4.5 meters of ribbon. If you cut it into pieces that are 0.9 meters long, how many pieces can you cut?

4

5

6

7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle holds 3.6 liters of juice. If you pour it into cups that hold 0.4 liters each, how many cups can you fill?

8

10

7

9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener has 5.5 kilograms of soil. If he uses 0.5 kilograms for each plant, how many plants can he pot?

9

10

11

12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of 2.5 pounds of sugar costs $3.75. How much does 1 pound of sugar cost?

$1.25

$3.00

$2.00

1.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You read 3.6 books in 1.2 months. How many books do you read in one month?

3.0

4.2

3.6

2.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?