Real-Life Decimal Division: Estimating & Applying Skills

Real-Life Decimal Division: Estimating & Applying Skills

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Converting Measurements

Converting Measurements

5th Grade

12 Qs

Real Life Measurement Conversions: Metric vs. Customary

Real Life Measurement Conversions: Metric vs. Customary

5th Grade - University

10 Qs

Day 8-Solving MULTI-STEP Problems with Proportional Relationship

Day 8-Solving MULTI-STEP Problems with Proportional Relationship

7th Grade

13 Qs

Metric and Customary Units

Metric and Customary Units

5th Grade

12 Qs

5.3E - Multiplication of Decimals: Word Problems

5.3E - Multiplication of Decimals: Word Problems

5th Grade

15 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Ratio and Rate Reasoning

Ratio and Rate Reasoning

6th Grade

13 Qs

Measurement- Converting Customary and Metric Units

Measurement- Converting Customary and Metric Units

4th - 5th Grade

12 Qs

Real-Life Decimal Division: Estimating & Applying Skills

Real-Life Decimal Division: Estimating & Applying Skills

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2.5 cups of flour. If you want to make half of the recipe, how many cups of flour will you need?

3 cups

1 cup

2 cups

1.25 cups

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 1.2 miles per gallon of gas. If you have 4.5 gallons of gas, how many miles can you drive?

2.4 miles

3.6 miles

7.2 miles

5.4 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You bought 3.6 pounds of apples for $4.50. How much did you pay per pound?

$1.25

$1.50

$2.00

$0.75

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle holds 0.75 liters of juice. If you have 3.5 liters, how many bottles can you fill?

5

3

4

6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A baker uses 2.4 ounces of sugar for each batch of cookies. If she makes 5 batches, how many ounces of sugar does she use in total?

8 ounces

10 ounces

15 ounces

12 ounces

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box of chocolates weighs 1.2 pounds and costs $9.60. What is the cost per pound?

$6.00

$8.00

$10.50

$7.20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have 2.5 meters of ribbon and want to cut it into pieces that are 0.5 meters long. How many pieces can you cut?

5

4

6

3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?