A recipe calls for 2.5 cups of flour. If you want to make half of the recipe, how many cups of flour will you need?
Real-Life Decimal Division: Estimating & Applying Skills

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3 cups
1 cup
2 cups
1.25 cups
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 1.2 miles per gallon of gas. If you have 4.5 gallons of gas, how many miles can you drive?
2.4 miles
3.6 miles
7.2 miles
5.4 miles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 3.6 pounds of apples for $4.50. How much did you pay per pound?
$1.25
$1.50
$2.00
$0.75
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bottle holds 0.75 liters of juice. If you have 3.5 liters, how many bottles can you fill?
5
3
4
6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A baker uses 2.4 ounces of sugar for each batch of cookies. If she makes 5 batches, how many ounces of sugar does she use in total?
8 ounces
10 ounces
15 ounces
12 ounces
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box of chocolates weighs 1.2 pounds and costs $9.60. What is the cost per pound?
$6.00
$8.00
$10.50
$7.20
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have 2.5 meters of ribbon and want to cut it into pieces that are 0.5 meters long. How many pieces can you cut?
5
4
6
3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
5th Grade Math Cluster 6 Review

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Mastering Decimal Multiplication: Real-World Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
12 questions
Converting Measurements

Quiz
•
5th Grade
15 questions
5.6 Add and Subtract Mixed Numbers

Quiz
•
5th Grade
10 questions
7th Grade Math Review: Proportionality

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Converting Customary Units

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
All measurement conversion

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Measurement Unit Challenge: Solve Conversion Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade