Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenges

Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenges

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Real-Life Proportions and Word Problems

Solving Real-Life Proportions and Word Problems

7th Grade - University

10 Qs

Mastering Proportions: Word Problems & Cross-Multiplication

Mastering Proportions: Word Problems & Cross-Multiplication

6th Grade - University

10 Qs

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

8th - 9th Grade

7 Qs

CFA1 Unit 1 Review

CFA1 Unit 1 Review

6th Grade

10 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

7th Grade - University

10 Qs

Mastering Proportions: Cross-Multiplication Challenges

Mastering Proportions: Cross-Multiplication Challenges

7th Grade - University

10 Qs

Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenges

Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenges

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you want to use 6 cups of sugar, how many cups of flour do you need?

4 cups of flour

2 cups of flour

5 cups of flour

3 cups of flour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. How many miles can it travel on 8 gallons of gas?

180 miles

240 miles

200 miles

300 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 apples cost $2, how much would 10 apples cost?

$3.00

$4.00

$5.00

$6.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map shows that 1 inch represents 20 miles. How many miles are represented by 3 inches on the map?

40 miles

80 miles

60 miles

100 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a 12-ounce bottle of soda costs $1.50, how much would a 20-ounce bottle cost?

$2.50

$3.00

$1.00

$2.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school has a ratio of 3 teachers for every 20 students. If there are 60 students, how many teachers are there?

12

6

9

15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 pounds of potatoes cost $3, how much would 8 pounds cost?

$6.00

$4.80

$3.00

$5.20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?