Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenge

Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenge

7th Grade - University

10 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

8th - 9th Grade

7 Qs

Proportional Relationships Quiz Review

Proportional Relationships Quiz Review

7th Grade

15 Qs

Open Up Unit 2 Lessons 1-3 (Grade 7)

Open Up Unit 2 Lessons 1-3 (Grade 7)

7th Grade

15 Qs

Proportion Puzzles: Set Up & Solve for Unknowns

Proportion Puzzles: Set Up & Solve for Unknowns

7th Grade - University

10 Qs

Solving Proportional Problems: Grade 7 Challenge

Solving Proportional Problems: Grade 7 Challenge

7th Grade - University

10 Qs

Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenges

Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenges

6th Grade - University

10 Qs

Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you have 5 cups of sugar, how many cups of flour do you need?

3.33 cups of flour

1.5 cups of flour

4 cups of flour

2 cups of flour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. How many gallons of gas are needed to travel 240 miles?

12 gallons

8 gallons

10 gallons

6 gallons

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 notebooks cost $12, how much would 10 notebooks cost?

$15

$30

$36

$24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map shows that 2 inches represent 50 miles. How many miles does 5 inches represent?

150 miles

125 miles

100 miles

75 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 apples cost $1.50, how much do 8 apples cost?

$5.00

$2.50

$3.50

$4.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 1/4 cup of oil for every 2 cups of flour. How much oil is needed for 6 cups of flour?

2 cups of oil

3/4 cup of oil

1 cup of oil

1/2 cup of oil

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 pounds of oranges cost $10, how much would 8 pounds cost?

$12

$16

$20

$14

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?