Unit 8 Test Corrections

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
WHITNEY DANIELLE HORNE
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which statement describes the relationship between x and y in these two equations?
y = x + 8
y = 8x
In y = 8x and in y = x + 8, the value of y is 8 more than the value of x.
In y = 8x and in y = x + 8, the value of y is 8 times the value of x.
In y = 8x the value of y is 8 more than the value of x, and in y = x + 8 the value of y is 8 times the value of x.
In y = 8x the value of y is 8 times the value of x, and in y = x + 8 the value of y is 8 more than the value of x.
Tags
TEKS.MATH.A.5C
2.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
List the dependent quantities in the graph. Choose the correct answer from each drop-down menu to complete the statement.
The dependent quantities in the graph are (a) , (b) , (c) , (d)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The graph shows the profit earned by a computer store based on the number of computers sold at the store.
Which list shows the independent quantities in the graph?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Gabriela and her mother were born on the same day of the year. The table shows the relationship between g, Gabriela's age, and m, her mother's age.
Which equation represents the relationship between g and m?
None of these
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
The cost of 54 tickets to a water park is $972. Each ticket costs the same amount.
Which table or equation represents the relationships between the number of tickets, t, and the total cost of the tickets, c?
Select TWO correct answers
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which graph represents the relationship between x and y in the equation y = 3x?
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
The cost of 12 donuts is $13.80. Each donut costs the same amount.
Which tables show the relationship between the number of donuts bought and the total cost in dollars?
Select TWO correct answers.
Answer explanation
To find the cost of one donut, divide the total cost of $13.80 by the number of donuts, which is 12. This gives the price per donut. In this case, $13.80 divided by 12 equals the cost of a single donut.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
6th grade geometry

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Math - IA4 Review

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Cartesian Plane

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
6.11A - Coordinate Plane

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Graphing

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Coordinate Plane

Quiz
•
6th Grade
11 questions
graphing coordinates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Graphing Rational Numbers

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade