Ch. 5.3 Quiz

Ch. 5.3 Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Rate of Change & Slope

Rate of Change & Slope

8th Grade

14 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates: 6th Grade

Rates: 6th Grade

6th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Ch. 5.3 Quiz

Ch. 5.3 Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3A

+2

Standards-aligned

Created by

Beth Leslie

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Amber's birthday party will cost $12 if she invites 4 guests. If there are 7 guests, how much will Amber's birthday party cost (c)? Assume the relationship is directly proportional.

$18

$21

$24

$28

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour

$12 per hour

$192 per hour

$25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A rate is a ratio that compares

A part to a part

A part to a whole

Quantities with different units

Quantities with the same units

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Are 1 : 2 and 2 : 4 equivalent ratios?

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?