Solve Equivalent Ratios

Solve Equivalent Ratios

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Proportions

Solving Proportions

7th Grade

14 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Finding the Average Speed

Finding the Average Speed

6th Grade

10 Qs

Proportional Relationships and Ratios Quiz

Proportional Relationships and Ratios Quiz

7th Grade - University

10 Qs

Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

6th Grade

16 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Solve Equivalent Ratios

Solve Equivalent Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Jeanne Schreiber

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write the equivalent rate: 135 mi / 2 h = ? mi / 1 min.

1.125 mi / 1 min

1.5 mi / 1 min

1.75 mi / 1 min

2 mi / 1 min

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write the equivalent rate: $249 / 5 days = ? dollars / 1 hour.

$249 / 5 days = $9.96 / 1 hour.

$249 / 5 days = $10.00 / 1 hour.

$249 / 5 days = $8.30 / 1 hour.

$249 / 5 days = $12.45 / 1 hour.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write the equivalent rate: 432 m / 1 min = ? m / 4 h.

1728 m / 4 h

1800 m / 4 h

2000 m / 4 h

2500 m / 4 h

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Marta drove 220.4 miles in 3 hours and 48 minutes. Find Marta's rate in miles per hour.

57.95 mph

58 mph

58.05 mph

59 mph

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A plastic mold machine makes 1400 parts in 8 hours. How many parts will 5 machines make in 20 eight-hour days?

140,000 parts

175,000 parts

210,000 parts

280,000 parts

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A grocery store sells peanut butter in two different-sized jars. The 12-ounce jar costs $3.49 and the 8 ounce jar costs$2.40. How much money do you save per ounce when buying the 12-ounce jar instead of the 8-ounce jar?

$0.03

$0.04

$0.05

$0.06

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Four notebooks cost $4.40. How many notebooks can you buy for $6.60?

You can buy 6 notebooks for $6.60.

You can buy 5 notebooks for $6.60.

You can buy 7 notebooks for $6.60.

You can buy 8 notebooks for $6.60.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?