Unit Rates

Unit Rates

7th - 8th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates & Fractional Unit Rates

Unit Rates & Fractional Unit Rates

6th - 8th Grade

26 Qs

Ratio, rate, unit cost

Ratio, rate, unit cost

6th - 8th Grade

27 Qs

Review for quiz

Review for quiz

6th - 8th Grade

27 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

33 Qs

Constant Rate of Change Test Review

Constant Rate of Change Test Review

7th - 8th Grade

25 Qs

Unit rate as slope

Unit rate as slope

8th Grade

26 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

25 Qs

Lesson Check: Unit Rates

Lesson Check: Unit Rates

6th - 8th Grade

25 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Easy

Created by

J School

Used 1+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
$244.65
$1.00
$6.99
$0.20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?
9/20
20/9
9.20
20.9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

16 customers

10.5 customers

7.5 customers

14 customers

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

400 miles

325 miles

575 miles

650 miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?