Grocery Shopping

Grocery Shopping

4th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Budgeting & Saving Quiz

Budgeting & Saving Quiz

12th Grade

20 Qs

Positive and Negative Incentives

Positive and Negative Incentives

4th Grade

21 Qs

Elements of a Personal Budget

Elements of a Personal Budget

4th Grade

20 Qs

My Community

My Community

KG - 5th Grade

20 Qs

Budgeting Basics

Budgeting Basics

9th - 12th Grade

20 Qs

Markets Around Us

Markets Around Us

7th Grade

20 Qs

Countable and Uncountable Nouns

Countable and Uncountable Nouns

10th Grade

20 Qs

Life Skills Grocery Shopping

Life Skills Grocery Shopping

4th Grade - University

25 Qs

Grocery Shopping

Grocery Shopping

Assessment

Quiz

Social Studies

4th Grade

Hard

Created by

John Robinson

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If your budget for groceries is $15.00, and you spend $10.00, how much money do you have left?

$3

$5

$10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a grocery store offers a 10% discount on all items and your total bill is $50, how much do you pay after the discount?

$40

$45

$50

$55

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is a common method to save money while grocery shopping?

Buying brand-name products

Shopping without a list

Using coupons

Shopping when hungry

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you buy 3 apples for $1 each and 2 bananas for $0.50 each, how much do you spend in total?

$3

$4

$5

$6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the primary purpose of a grocery list?

To spend more money

To remember what to buy

To avoid the store

To compare prices

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a store sells 5 oranges for $2, how much does one orange cost?

$0.20

$0.40

$0.50

$0.60

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is a benefit of buying in bulk?

Higher prices

More packaging waste

Lower unit cost

Limited variety

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Social Studies