Unit Rates with Decimals

Unit Rates with Decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Lesson 7 Comparing Rates

Lesson 7 Comparing Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates with Decimals

Unit Rates with Decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

Slope

Slope

6th - 9th Grade

12 Qs

Topic 11 Rates Review

Topic 11 Rates Review

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates Quizizz

Rates and Unit Rates Quizizz

6th Grade

10 Qs

Constant Rate of Change (CROC)

Constant Rate of Change (CROC)

7th Grade

12 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Unit rates review quiz

Rates and Unit rates review quiz

6th Grade

14 Qs

Unit Rates with Decimals

Unit Rates with Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Charles Martinez

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

#5 For a 10-lb bag of cherries costing $33.49, what is the cost per pound?

$10 per lb

$1.23 per lb

$3.349 per lb

$334 per lb

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

#4 If you can get 8 ducks for $23.60, how much does it cost per duck?
$2.95 per duck
$295 per duck
$8.00 per duck
$800 per duck

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

#6 If 12 chickens lay 30 eggs, how many eggs are laid per chicken?
6.5 eggs per chicken
65 eggs per chicken
250 eggs per chicken
2.5 eggs per chicken

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

#7 If you earn $134 in 8 hours, how much do you earn per hour?
$1675 per hour
$16.75 per hour
$15.01 per hour
$1501 per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

#8 If 3 pizzas cost $19.99, how much does a single pizza cost?
$1660
$16.60
$66.6 per pizza
$6.66 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

#3 If you drove 357 miles in 5 hours, how much did you drive in one hour? 
7.14 miles per hour
714 miles per hour
71.4 miles per hour
105 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

BONUS: Which of the following is a RATIO?
21 chickens : 2 eggs
18 eggs
13 chickens
12 scrambled eggs

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?