Multidigit Equations Word Problems

Multidigit Equations Word Problems

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equation Models and Word Problems

Equation Models and Word Problems

7th Grade - University

20 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

9th Grade

16 Qs

Equations from a Word Problem

Equations from a Word Problem

9th Grade - University

14 Qs

Algebra 1 - Unit 1 Quiz Review

Algebra 1 - Unit 1 Quiz Review

8th - 10th Grade

18 Qs

Solve Equation Word Problems

Solve Equation Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

SOL 8.4 Consumer Math

SOL 8.4 Consumer Math

6th - 8th Grade

15 Qs

Equation Word Problems

Equation Word Problems

7th Grade - University

13 Qs

Equation Word Problems

Equation Word Problems

7th - 8th Grade

12 Qs

Multidigit Equations Word Problems

Multidigit Equations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cadin rents a bouncy house for a birthday party.  It costs $30.00 plus $4.00 per hour.  If he spends a total of $78.00, how many hours did he keep the bouncy house?

$30.00 - $78.00 = $4.00h

$78.00 + $30.00 = $4.00h

$30.00 + $4.00h = $78.00

$30.00 - $4.00h = $78.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lisa is cooking muffins. The recipe calls for 7 cups of sugar. She has already put in 2 cups. How many more cups does she need to put in?

2 + n = 7

n - 7 = 2

2 - n = 7

7 + n = 2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

After paying $5.12 for a salad, Daxton has $27.10. How much money did he have before buying the salad?

n + $5.12 = $27.10

n - $5.12 = $27.10

n - $5.12 = $27.10

$5.12 - n = $27.10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emily earns $14 per hour. Which equation represents how many hours she worked to earn $112? 

14h = 112

h + 14 = 112

14 / h = 112

h - 14 = 112

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A road side vegetable stand sells pumpkins for $5 each and tomatoes for $3 each. The total sales on a certain day was $98. What equation would show this situation?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A road side vegetable stand sells pumpkins for $5 each and tomatoes for $3 each. The total sales on a certain day was $98. If they sold 10 pumpkins, how many tomatoes were sold? (Just type the number of tomatoes)

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

At a pet store, it costs $5 to wash a cat, and $7.50 to wash a dog. Last week, the store made $60 from washing cats and dogs. If 6 cats were washed, how many dogs were washed? (Type just the number of dogs washed)

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?