Olivia set aside 5/6 of an hour for homework after school each day. How many hours of homework does she do in 5 days?
Operations With Rational Numbers

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 1/2 hours
4 1/2 hours
4 1/6 hours
50 minutes
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jason has 3/4 ton of stone to spread equally in 3 square yards. How many tons of stone will be spread in each square yard?
1/4
1/2
1/6
1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the reciprocal of 12?
12/1
1/12
-1/12
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.
$8.38 per quart
$8.49 per quart
$8.57 per quart
$8.92 per quart
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Yuuma applied the steps below to find the product of (–10.2)(–16.4).
Step 1: (–10.2)(–16.4) = (–16.4)(–10.2)
Step 2: = (–16.4)(–10) + (–16.4)(–0.2)
Step 3: = ____________
Step 4: = 167.28
Which expression correctly fills in the blank in Step 3?
(–164) + (–3.28)
164 – 3.28
(–164) + 3.28
164 + 3.28
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the difference of –96.43 – (–98.67)?
–195.1
–2.24
2.24
195.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the simplified value of the expression below?
-2.6 + 5.8
-8.4
-3.2
3.2
8.4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Interpreting Proportional Relationships with Graph

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Extra Practice 3.7 Converting Units

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Pints, Quarts, Liter, Gallon

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Gallons, Pints, Quarts, Cups

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Rates and Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ch 5.7: Converting Measures Quiz

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Operations with Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Operations with Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade