Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?
Math Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Anthony Clark
Used 3+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6 mph
216 mph
30 mph
42 mph
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.
0.17 mpg
135 mpg
6 mpg
75 mpg
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
$75 per hour
$7.50 per hour
$270 per hour
$2.70 per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?
Joe
Rose
Mrs. Hoyme
William
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
5
10
40
36
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Exploring Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Distance time graphs

Quiz
•
9th - 11th Grade
20 questions
01 Finding Rates of Change

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Calculate and Using Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Interpreting Functions

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade