Comparing Functions, Equations, Tables, Graphs

Comparing Functions, Equations, Tables, Graphs

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Equations Applications

Linear Equations Applications

9th Grade

8 Qs

Graphes, Tables, Equations

Graphes, Tables, Equations

7th Grade - University

13 Qs

Rate of Change Tables Graphs Equations

Rate of Change Tables Graphs Equations

7th Grade - University

15 Qs

Equations Graphs Tables

Equations Graphs Tables

7th Grade - University

13 Qs

Modeling Linear Functions

Modeling Linear Functions

8th Grade - University

13 Qs

Linear Functions Using Graphs, Tables, and Equations

Linear Functions Using Graphs, Tables, and Equations

8th Grade - University

10 Qs

Tables Graphs and Equations

Tables Graphs and Equations

6th Grade - University

15 Qs

Algebra Modeling Linear Functions Review

Algebra Modeling Linear Functions Review

9th Grade - University

13 Qs

Comparing Functions, Equations, Tables, Graphs

Comparing Functions, Equations, Tables, Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which best describes this graph?

linear and nonproportional

linear and proportional

nonlinear and nonproportional

nonlinear and proportional

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the function of the table?

y=3x+1

y=4x-2

y=x+1

y=x+7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the equation of the line?

y = 20x

y = x + 20

y = 2x

y = x + 2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A driving range charges $4 to rent a golf club plus $2.75 for every bucket of golf balls you hit. Write an equation that shows the total cost c of hitting b buckets of golf balls.

c = 2.75b + 4

c = 2.75b

c =  4b- 2.75

c = 2.75b - 4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You earn $18 for every hour you work. Which equation represents this function?

y=(18/2)x + 0

y = 18x

y = 2x + 18

y = 18x + 2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A holiday meal costs $12.50 a person plus a delivery fee of $30.

30 + 12.5x 

12.5 + 30

12.5 + 30x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You are visiting Houston, Texas and a taxi cab company charges a flat rate of $4.00 for using the cab and $0.95 per mile.  Write an equation to determine the cost when x miles is driven.

y = .75x

y = .95x

y = .95x + 4

y=4.95x

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?