Javier has saved $55 toward the purchase of an IPOD. The IPOD costs $145. Which equation represents the amount Javier needs to save to by the IPOD?
Math Solve Two Step Equations Word Problem

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
55 + x = 145
145x = 55
55 - x = 145
145 (55) = x
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In 2010, a tree was 8 feet tall. In 2011 the tree was 14 feet tall. Which equation would be used to find how many feet the tree grew?
f + 8 = 14
f - 8 = 14
f/8 = 14
8f=14
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Darshany bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an equation to solve this problem. Use c as your variable.
18c=6
c + 6= 18
c +18 = 6
3c=18
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Select the equation that best represents the situation: Dr. Lahana takes 30 seconds to solve a Math problem. This is twice as much time as it takes Ms. Rosegreen to solve a Math problem.
w + 2 = 30
2w = 30
w - 2 = 30
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Barry needs $1,449 for summer camp. Two local clubs will each match what he saves. Barry has 3 months before he leaves for summer camp. How much does Barry need to save on his own each month to have enough for summer camp?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Answer the following question:
6 tickets
16 tickets
11.6 tickets
7 tickets
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write the equation.
Aliyah had $24 to spend on 7 pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24+7=10
24=7+10x
24=7x+10
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
One Step Equation Word Problem Choose Operation

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Solve Two-Step Equations Real Life Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
One Variable Equations Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
One Step Equations Practice Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
One Variable Word Problems Practice

Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
One Step Word Equations

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
One Step Equation Story Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
One-Step Equation Story Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade