Math Problem Solving Quiz

Math Problem Solving Quiz

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

二年级 25/3 数学 单元一复习

二年级 25/3 数学 单元一复习

1st - 12th Grade

8 Qs

Three Digit by One Digit Division

Three Digit by One Digit Division

4th Grade - University

15 Qs

BÀI KIỂM TRA TOÁN

BÀI KIỂM TRA TOÁN

5th Grade

13 Qs

Addition and Subtraction of Decimals for Grade 5

Addition and Subtraction of Decimals for Grade 5

5th Grade

10 Qs

Expressions and Equations

Expressions and Equations

5th Grade

13 Qs

Place Value 5.NBT.1

Place Value 5.NBT.1

4th - 6th Grade

12 Qs

Toán: So sánh số tự nhiên, phân số & số thập phân

Toán: So sánh số tự nhiên, phân số & số thập phân

5th Grade

15 Qs

Unit 3 Review

Unit 3 Review

5th Grade

13 Qs

Math Problem Solving Quiz

Math Problem Solving Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Emma Davis

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ashanti volunteers to pack lunches. She packs 38 bags of chips and 45 packages of cookies into large containers. She fills seven containers in 30 minutes. Ashanti uses the following equation to find c, the number of chips and cookies she packed into the containers: c = (38 + 45)7 How many chips and cookies does Ashanti pack into the containers?

11,970

581

90

511

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ms. Whitacre is putting molding around the perimeter of her bedroom. - The perimeter of her bedroom is 60 feet. - Each piece of molding is 6 feet long and costs $22. Which equation can be used to find m, the cost of the sections of molding Ms. Whitacre needs for her bedroom?

(60 ÷ 6) x 22 = m

60 ÷ (6 x 22) = m

(22 + 6) x 60 = m

60 ÷ (22 ÷ 6) = m

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Kabir needs seven pizzas and two cookie trays for a class party. Each pizza costs $7.85, and each cookie tray costs $12.15. Kabir has $100. Which of these amounts is the best estimate of how much change Kabir will receive after buying the pizza and cookies?

$80

$45

$5

$20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Olivia earned $67 last month from babysitting. - She spent $14 on a book and $23 on a game. - She spent the rest of her earnings on art supplies. Which equation can be used to find s, the amount of money in dollars that Olivia spent on art supplies?

67 = s + 14 + 23

67 = 14 + 23 - s

67 = 23 - 14 + s

67 = 23 - 14 - s

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A toy factory has 268 boxes of bouncy balls. It ships 51 boxes to another state. Each of the boxes holds 32 bouncy balls. Which of these is the best estimate of the number of bouncy balls the factory has left in the boxes?

6,300

9,600

6,600

8,400

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Lakeside High School earned $1,986 at a school-wide fund-raiser. There was a large donation of $550 given to the fund-raiser, and the rest of the money was earned by selling cards for $4 each. The following equation can be used to find f, the number of cards sold at the fundraiser: f = (1,986 – 550) ÷ 4 How many cards did Lakeside High School sell during the fund-raiser? Record your answer, and fill in the bubbles on your answer document. Be sure to use the correct place value.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lim makes 98 cake pops. - He gives 56 cake pops to his neighbor. - He splits the remaining cake pops among six friends. - Each friend receives the same number of cake pops. Which equation can be used to find p, the number of cake pops each friend received?

(98 + 56) ÷ 6 = p

(98 – 56) ÷ 6 = p

(98 – 56) x 6 = p

(98 + 56) x 6 = p

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?