Choosing Equations from Real World Problems

Choosing Equations from Real World Problems

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Algebra 1 CT STAAR Review #2

Algebra 1 CT STAAR Review #2

8th Grade

10 Qs

(Algebra) Solutions and Word Problems Quiz

(Algebra) Solutions and Word Problems Quiz

8th - 9th Grade

5 Qs

Q1 and Q2 Quizizz Mid-Year Review 21-22

Q1 and Q2 Quizizz Mid-Year Review 21-22

8th Grade

11 Qs

Real World Algebraic Problems

Real World Algebraic Problems

6th Grade - University

15 Qs

Real World Problems With Money

Real World Problems With Money

7th Grade - University

15 Qs

March Madness Week Two (7th Grade Math)

March Madness Week Two (7th Grade Math)

7th Grade

15 Qs

302 Math Quiz

302 Math Quiz

9th Grade

10 Qs

5D Process

5D Process

7th Grade

8 Qs

Choosing Equations from Real World Problems

Choosing Equations from Real World Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aiyana had some candy to give to her four cousins. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her cousins. Each child received two pieces. Write the equation to solve this question correctly.

(x-10)/4=2

x-10/4=2

x-10=2(4)

2(x-10)=4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

After paying $3.32 for a sandwich, Sabiha has $19.79. How much money did she start with? Which equation could you use to solve this problem?

3.32s = 19.79

s - 19.97 = 3.32

s - 3.32 = 19.79

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In 2010, a tree was 8 feet tall. In 2011 the tree was 14 feet tall. Which equation would be used to find how many feet the tree grew?

f + 8 = 14

f - 8 = 14

f/8 = 14

8f=14

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Phoebe spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?

0.5x+4=12

x+4=12

12-4=x

12-4=0.5x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage.  If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)?

C = 0.20x + 15

C =15 (0.20x)

C = 15 + x + 0.20

C = 0.20 + 15x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Blake Upper School ordered two copiers plus a supply of toner cartridges. Each copier cost $675, and each cartridge cost $80. If the total cost was $2,310, how many cartridges were ordered?

20 cartridges were ordered.

21 cartridges were ordered.

12 cartridges were ordered.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Wagner wants to go to the zoo with her extended family. A family membership costs $25 plus an additional $3 for each child’s pass. She spent $37 for a membership and passes. How many child passes did she buy?

Mrs. Wagner bought 4 child passes.

Mrs. Wagner bought 3 child passes.

Mrs. Wagner bought 5 child passes.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?