You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Ratio and Rates with Fractions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
3 inches
1.5 inches
5 inches
2.8 inches
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
a comparison of two measurements with a denominator of 1.
ratio
rate
unit rate
unit factor
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
the ratio of two corresponding sides in a set of similar figures
fraction
scale factor
rate
unit cost
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A comparison between two quantities with different units of measure.
fractions
equivalent fractions
rates
equivalent fractions
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
a part of a whole
equivalent
percent
fraction
ratio
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
a comparison between two different quantities
unit ratio
ratio
unit rate
rates
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Proportional Relationships; ratios, unit rate and constants

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates & Unit Rate Quiz Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade